Türkiye

109 FETÖ mensubu sınır dışı yoluyla iade edildi

UHA HABER / Türkiye, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası yurt dışına kaçan FETÖ’cülerin peşini bırakmıyor. Şimdiye kadar 23 ülkeden 109 FETÖ mensubu sınır dışı yoluyla iade edildi.

15 Temmuz hain darbe girişiminin planlayıcıları, FETÖ’nün üst düzey yöneticileri, örgüt adına yurt dışında lobi faaliyeti yürütenler… Hepsi Adalet Bakanlığı tarafından tek tek tespit ediliyor, Türkiye’ye iadeleri isteniyor.

Yurt dışındaki 568 FETÖ mensubunun iadesi istendi

Şimdiye kadar yurt dışında 568 Fetullahçı Terör Örgütü üyesi tespit edildi. Tamamının iadesi istendi. Bu kişilerden 109’u sınır dışı yoluyla iade edildi. 151 FETÖ mensubu hakkında ise geçici tutuklama talep edildi.

94 ülkede FETÖ yapılanması

Türkiye, yurt dışına kaçan FETÖ’cülerin peşini bırakmıyor. Şimdiye kadar 94 ülkede FETÖ yapılanması tespit edildi. Bu ülkelerden 23’ü FETÖ mensuplarını iade etti. 27 ülkede yasal süreç devam ediyor. 44 ülke ise talepleri reddederek FETÖ’cüleri barındırmayı sürdürüyor.

FETÖ davalarında son durum

FETÖ’ye ve darbe girişimine yönelik yargılamalar da devam ediyor. 15 Temmuz sonrası açılan 289 davadan 263’ü tamamlandı. Bu davalarda, bin 198 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet, bin 29 sanık hakkında müebbet, bin 384 sanığa ise 1 yıl 2 ay ile 20 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezası verildi.

69 bin 259 sanığa dava açıldı

Kripto örgüt üyelerine yönelik operasyonlar sürüyor. 155 bin 560 kişi tek tek soruşturuluyor. 69 bin 259 sanık hakkında ise işlemler tamamlanarak haklarında FETÖ üyeliği suçundan dava açıldı.

Haber: Yiğitcan Kartepe

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / ANKARA, TRT Haber

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir