Kültür-Sanat

10. Uluslararası İstanbul Opera Festivali

UHA HABER / Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi çerçevesinde projelendirdiği İstanbul Opera Festivali 2-14 Temmuz’da sanatseverlerle buluştu.

Opera literatüründeki klasik eserleri ülkemizin melodik zenginliğini temel alarak uluslararası standartlarda eserler ortaya koyan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, bağlı bulunduğu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hedef ve amaçları doğrultusunda ülkemizin kültür ve sanat turizmine katkı sağlayan, tatil ve turizm anlayışına yepyeni bir boyut getiren uluslararası yaz festivallerini İstanbul Uluslararası Opera Festivali ile başlatıyor.

Devlet Opera ve Balesi’nin Önemli Eserleri Festival Kapsamında Yeniden Sahnelenecek

Uluslararası kalitede sahnelediği “Turandot” ve “Troya” operaları ile 2018-2019 sanat sezonunu başarıyla tamamlayan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bu eserleri 10. yıla özel bir program ile festival boyunca sanatseverlere sunmaya hazırlanıyor.

Festivalin açılışı 2-3 Temmuz 2019 tarihlerinde Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek “Turandot” operası ile gerçekleşti.

Geçen yıl ülkemizde ilan edilen “2018 Troya Yılı”  münasebetiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın etkinlikleri kapsamında hayata geçirilen Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün en özel ve büyük prodüksiyonu olarak nitelendirilen, ünlü tenor Murat Karahan’ın Sanat Yönetmenliğinde oluşturulan, ülkemizde büyük bir başarı elde ederek 20.000’den fazla izleyiciye ulaşan “Troya Operası” festival kapsamında 6- 7 Temmuz’da İstanbul’da olacak.

İlk Türk Orotoryosu Yunus Emre Opera Festivali’nde Yeniden Seyircisiyle buluşacak

Birçok ilklere sahne olacak festival programında, döneminin önemli düşünürlerinden, tasavvuf şairi Yunus Emre, adını verdiği ilk Türk Oratoryosu ile doğumunun 779. yılında ilk kez oratoryo-bale olarak anılacak.  10. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde Türkiye’nin ilk yerli ve milli orotoryosu olan Ahmet Adnan Saygun’un bestelediği “Yunus Emre Oratoryosu”nu, İstanbul Devlet Opera ve Balesi seslendirecek.

Librettosu Uğur Seyrek ve Işık Noyan’a ait eser 13. yüzyılda yaşayan tasavvuf şairimiz ve düşünürümüz Yunus Emre’nin şiirleri eşliğinde sahnede olacak. Saygun’ un uzun yıllar sürdürdüğü araştırmalar sonrasında derlediği Yunus Emre dizelerinin üzerine bestelediği eser, Yunus Emre’nin sevgi felsefesini dinleyiciyle buluşturuyor.

Festival Gala Konseriyle Sona Erecek

13-14 Temmuz tarihlerinde Zorlu PSM’de düzenlenen, festivale ilk kez konuk olan Bolşoy Tiyatrosu Solistleri ile ünlü Bolşoy Tiyatrosu Orkestra Şefi Anton Grishanin yönetiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın birlikte seslendireceği Gala Konseri ile 10. Uluslararası İstanbul Opera Festivali sona erecek.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı / İSTANBUL, TRT Haber

Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur TÜRKELİ
Tuba Nur Türkeli 24.08.1989 yılında Almanya'nın başkenti Berlin kentinde dünyaya geldi. Liseye kadar Almanya'da okudu. 2009-2013 yılları arasında Lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi'nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümünde gerçekleştirdi. 2014-2017 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini Almanya'nın Nürnberg kentinde Friedrich-Alexander-Üniversitesi'nin Beşeri/Sosyal Bilimler ve Teoloji Fakültesi'nde uzmanlık alanı olarak Siyaset Bilimini seçtiği Ortadoğu Çalışmaları bölümünde tamamladı. Çeşitli kuruluşlarda mesleğiyle ilgili staj ve çalışma imkanı buldu. NSU terör örgütüyle ilgili yaptığı, haber ve araştırmaları birçok medyada yayınlandı. Bir dönem T.C Berlin Büyükelçiliği'nde de staj yaptı. Anadil seviyesinde Almanca ve iyi derecede İngilizce biliyor.
http://(UHA)%20Uluslararası%20Haber%20Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir